En julhälsning med sikte inställt på 2021

Publicerad den 22 december, 2020 av , i Nyheter

Det blev ett mycket annorlunda år för vår förening. Stor del av vår verksamhet har varit vilande. Det gäller både museum och Hagalundsrummet vid Charlottenburgsgården. Under några helger under hösten hade vi öppet och då hade vi några besök, men i takt med att smittspridningen ökade stängde vi även den verksamheten – helt i enlighet med Folkhälsomyndighetens rekommendationer.

När vi sneglar in på 2021 så är det vår förhoppning att det ska bli ett bättre år. Vår förening firar 20 år och Hembygdsföreningen blir 100 år. Vi ska undersöka om vi mot hösten kan göra något kul tillsammans.

Under hösten kommer vi att uppmärksamma vårt eget jubileum och vi kommer att hålla en utställning i våra egna lokaler i Hagalunds industriområde. Utställningen kommer bygga på två till tre delar:

  • Ett antal nya personporträtt av kända hagalundare
  • Ett antal nya bilder som inte visats tidigare av det gamla Hagalund
  • Ett antal fysiska föremål

Sedan kanske vi lägger till något ytterligare – som en del av vårt 20-årsjubileum.

När det gäller fysiska föremål undrar vi om ni som är medlemmar har några antingen intressanta, spännande eller rent av roliga föremål från Hagalund som vi skulle kunna visa upp och ge vår utställning en ytterligare dimension. Gräv i lådor och tänk efter om ni har några prylar eller ting som hört hemma i Hagalunds historia. Skicka mig sedan en bild och en lite förklarande text om varför du tycker vi bör ha med föremålet på utställningen.

Men först ska vi ha lite julhelg. Jag och styrelsen vill gärna önska er alla en riktigt god jul och ett gott nytt år.

Arne Öberg, ordförande för Gamla Hagalunds Vänner
E-post: arne@hagalundsvanner.com

Bo Matson, Julgransköpet

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *


Välkommen till Gamla Hagalunds Vänner


En förening med syfte att värna gamla

Hagalunds minne och ge gamla

hagalundare och andra intresserade

möjlighet att träffas under

avspända former några gånger om året.

GAMLA HAGALUND ÄR BORTA!

... men inte minnena! Nu finns en modell.

Kom och titta på den. Kanske finns din gata med?

Visas varje söndag kl. 13.00–16.00 på Solna hembygdsmuseum (stängt sommartid och under större helger).

Adress: Bollgatan 12 (bredvid rivna
fotbollsstadion)

Välkomna!Dagens bild från galleriet

Album: Bilder från Hagalunds torg

Bildtext: Julrusch på Hagalunds torgTill denna bild
. Till detta album

Nyhetskategorier